I år på TimeWinder kan du komme ud at sejle med det historiske dampskib S/S Skjelskør. Turen kræver billet som købes ved at klikke på knappen herunder.
Sejlturen foregår fra Hundested Havn, og der vil være transport i veteranbus fra TimeWinders festivalplads til havnen og retur, så du nemt kan komme med. Eller du kan selv møde op på havnen i Hundested.
Bussen kører fra flagaléen på TimeWinder
Historien om S/S Skjelskør
S/S Skjelskør er et klassisk dansk dampskib fra 1914, bygget i Svendborg og indsat i drift året efter. Skibet sejlede i næsten 50 år på ruten mellem Skælskør, Agersø og Omø og nåede omkring 15.000 ture.
For øboerne var skibet en livsnerve – det bragte post, varer, dyr og mennesker frem og tilbage og bandt øerne sammen med fastlandet længe før moderne transportmuligheder.
I 1962 var det slut. Nye færgeruter gjorde skibet overflødigt, og det blev solgt til ophugning. Men i sidste øjeblik lykkedes det en gruppe ildsjæle at redde skibet, og siden har S/S Skjelskør sejlet videre som veteranskib.
I dag har skibet base i Frederikssund og sejler stadig ture hver sommer – et levende stykke danmarkshistorie, som du nu kan opleve på TimeWinder.
Sejlplan Lørdag & Søndag
Første sejltur
Bus Afgår fra TimeWinder
Skib afgår fra Hundested
Skib tilbage i Hundested
Bus tilbage på TimeWinder
11:30
12:00
13:30
13:40
Anden sejltur
Bus Afgår fra TimeWinder
Skib afgår fra Hundested
Skib tilbage i Hundested
Bus tilbage på TimeWinder
14:00
14:30
16:00
16:15
Billetpriser
Voksen
Barn 6-15 år
130 kr.
100 kr.
Prisen er inklusiv bus fra TimeWinder til Hundested havn og retur.




